Lékaři s arogancí bez hranic

12. 11. 2018 2:40:52
Pocit, že všechno vědí nejlépe, ovlivňuje soudnost některých lékařů podobně, jako moc pokřivuje politiky. A tak se občas neobtěžují pacienta ani vidět a s klidem ordinují až za hrob.

Lékaři dělí svět na doktory, pacienty a blbce, praví jeden starý vtip. Částečně je to bohužel pravda. Kromě bohatých zkušeností z ordinace z pozice pacienta a mé několikaleté praxe v nemocnici jsem ještě se dvěma náfuky s titulem MUDr. (bratr, otec) sdílel společnou domácnost. A tak vím, že někteří polobohové zbytkem světa tak trochu pohrdají, co si budeme nalhávat...

Na jejich místě bych se asi choval podobně. Je to zákonité, ta doktorská nadřazenost a povýšenost, protože když už za nimi přijdeme, máme většinou problém, nezřídka doprovázený strachem o zdraví nebo dokonce o život. A strach jistě není zrovna rovnocenná vyjednávací pozice (kór, když v podstatě ani není o čem moc vyjednávat).
Čili je to do jisté míry pacient, kdo lékaře pasuje vysoko nad svou úroveň. O jejich elitním vzdělání a životy zachraňujících dovednostech, na nichž jsme závislí jak nemluvňata, ani nemluvě.

Nicméně suverenita některých lékařů někdy přesahuje únosnou (byť třeba do jisté míry i oprávněnou) mez. Pocit, že oni všechno vědí nejlépe, ovlivňuje jejich soudnost podobně, jako moc pokřivuje politiky. A tak se občas neobtěžují pacienta ani vidět a s klidem ordinují po telefonu. Přesně tohle jsem totiž zažil. A i z praxe vím, že to nebyl jen zhola výjimečný exces.

V jednom nejmenovaném léčebném ústavu geriatrického charakteru se prudce zdravotně zhoršila jistá starší paní. Sestry vzápětí volaly paní doktorce, co s tím, ale lékařka bohužel nepovažovala za nutné pacientku jaksi navštívit. Pouze vzkázala, že dotyčnou zná, a ať jí tedy sestry změří tlak a posléze píchnou apaurin. Jenže ten obvykle na cévní mozkovou příhodu moc nezabírá. A vskutku nezabral, za hodinu si už pacientku odváželi "rychlíci" a za dalších několik hodin "havrani".

Kdyby paní doktorka ráčila zvednout zadek, třeba to tak nemuselo dopadnout, ale komu by přece záleželo na starých hypochondrických lidech, že? Kór když spadají do kategorie nelékař, čili blbec.

X krát jsem v ordinaci popisoval své potíže, abych následně viděl a slyšel jen výsměch. Jako třeba naposledy, když jsem si stěžoval, že mě bolí plíce. Asi jsem panu doktorovi měl spíše říct, že mě trápí bolesti na hrudi, neb plíce prý díky minimálnímu počtu nervových vláken skutečně nebolí. Proč vás tedy bolí dávno amputovaná noha, mi je záhadou. No ale já jsem zkrátka a dobře cítil, že ta bolest, která mě sužuje, se odehrává přímo v plících, a tak jsem to takto i diletantsky popsal. A hned jsem viděl ten vševědoucí potutelný výraz, sdělující mi: "Ach ty nevzdělané ubožátko, však plíce přece nemohou bolet!" A já prostě tvrdím, že mě klidně může bolet i vagína, když na to přijde. Čímž chtěl bloger říct, že někteří doktoři pohrdají tím, co cítím, což by ale na rozdíl od mé nevědomosti znevažovat nemuseli.

Jiný příklad. Jsem po úrazu ruky, kdy mi na sále několik hodin šili snad všechno, co se v ruce šít dá. Mám trvalé následky, ruka je v podstatě bez citu a hybnost prstů taky nic moc. A když jsem u jednoho rádoby chirurga poníženě prosil o poukaz na ambulantní rehabilitaci, byl to problém hodný volat Houston. Expert na slovo vzatý mi totiž řekl, že mám ruku zdravou jak řípa a plně funkční, přestože v ní po pár minutách sotva udržím pero.

Dalo by se ve výčtu arogance NĚKTERÝCH !!! lékařů (a koneckonců i sester) pokračovat ještě dlouho, dosaďte si sami dle libosti svou osobní zkušenost, kterou - tipnu si - mnozí z vás máte. Dost ovšem záleží i na tom, kde žijete. V Praze to, předpokládám, bude jiné, než třeba na Bruntálsku, odkud často lidé za lékařskou péčí prchají až do Olomouce, neboť v brutálním Bruntále a širém okolí neseženete očaře a další (a hlavně kvalitní) odborníky. O takovém zubaři si například můžete nechat jen zdát.

Byl jsem tady u jedné místní šamanky, k níž mě protekčně propašovala přítelka. A když paní doktorka pohlédla na mé tragické OPG, opovržlivě prohodila, že mé zubní cimbuří je "katastrofa", což jsem věděl i bez ní a což koneckonců dává smysl, neb v Česku budou brzy vrtat zuby už jen Eskymáci.

Takže mi byla nesmírně sympatická už od prvního momentu, ta hodná a vůbec ne nafrněná paní dentistka s odhadovaným skromným příjmem 200 tisíc měsíčně.

Načež se mě zeptala, co mě bolí nejvíc. Celkem zbytečně, jelikož když jsem jí to prozradil, odbyla mě, že tyhle zuby mě bolet nemůžou, jelikož už v nich nemám nervy. Já teda nejsem žádnej lumen, ale snad ještě poznám, který z mých deseti zubů mě bolí nejvíc. Protože, když koušu na levé dolní stoličce a tam to i bolí, a doktorka mi tvrdí, že by mě měl správně bolet řezák nahoře, který sice zatím nebolí, ale zato obsahuje poslední volný kanálek, který se dá za 900 Kč vyčistit a zaplnit, je to podezřelé i takovému nekňubovi, jako jsem já.

Inu, na radu profesionálky, začal se tedy spravovat zub, který mě nebolel, ale údajně měl. Na celkem banální výkony paní doktorka potřebovala asi 18 návštěv v průběhu asi 2 let (ha ha), takže, než mi stihla opravit jeden zub, zbývajících devět se zkazilo ještě víc.

No, vím, že bych jí za to měl líbat nohy, ale já tak nevděčně neučinil a navíc jsem k ní drze přestal i chodit! To je ale síla, co?!

Já koumák si totiž spočítal, že pro mě bude lepší, když mi zuby shnijou zadarmo, než za zbůhdarma vyhozený čas i peníze.

A navíc nemusím snášet lékařskou aroganci bez hranic, což je přidaná hodnota k nezaplacení.

Autor: Michal Pohanka | pondělí 12.11.2018 2:40 | karma článku: 47.38 | přečteno: 19202x

Další články blogera

Michal Pohanka

Láska je tak trapná, Bože, jak uprdnutí u soulože

Chceme být nezávislí, soběstační a skoro až neviditelní, aby se nám hladce, bezpečně a spokojeně přežívalo, ale ve výsledku jsme si tak odcizení a lhostejní, až si své prázdné životy kompenzujeme druhými, třetími až 15. vztahy.

24.3.2019 v 14:34 | Karma článku: 22.68 | Přečteno: 847 | Diskuse

Michal Pohanka

Chcete se stát okrasným nábytkem, bankomatem a robertkem v jednom? Ženu s dítětem na vás!

Žena s dítětem od nového muže očekává plnohodnotnou lásku, ale přitom své city dělí mezi potomka a partnera v odpovídajícím nepoměru. Což je přirozené a nelze to matkám zazlívat, já jen touto cestou chci upozornit na možná úskalí.

23.3.2019 v 9:48 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 2979 | Diskuse

Michal Pohanka

Ku-Kla Klan aneb Blog pro Kvášu

S Kuklou to tentokrát bylo horší než s Ku-Klux Klanem. Je to ten typ ženské, která když vám řekne dobrý den, máte intenzivnější chuť na sebevraždu než obvykle.

16.3.2019 v 23:14 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 499 | Diskuse

Michal Pohanka

Ženy si neváží obětavých mužů

Barry Dawson spoustu let předstíral, že je hluchoněmý, aby se nemusel bavit s manželkou. Jeho žena se naučila znakovou řeč, jenže jakmile v tom začala být dobrá, u Barryho se jako naschvál objevily problémy s očima.

16.3.2019 v 11:03 | Karma článku: 28.73 | Přečteno: 1041 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Když Whitney zpívala hymnu USA

Malé pokračování mého včerejšího blogu s názvem "Hymna- jako ozvěna srdce". Málem bych totiž nespravedlivě zapomněla na Whitney.

24.3.2019 v 17:51 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 312 | Diskuse

Olga Pavlíková

Peníze ve zdravotnictví budou, když se lidé přeorientují na zodpovědnost za své zdraví

Dnešní debata v Otázkách Václava Moravce se týkala problematiky dostatečného množství financí ve zdravotnictví pro současnost i pro budoucnost.

24.3.2019 v 15:34 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 326 | Diskuse

Michal Pohanka

Láska je tak trapná, Bože, jak uprdnutí u soulože

Chceme být nezávislí, soběstační a skoro až neviditelní, aby se nám hladce, bezpečně a spokojeně přežívalo, ale ve výsledku jsme si tak odcizení a lhostejní, až si své prázdné životy kompenzujeme druhými, třetími až 15. vztahy.

24.3.2019 v 14:34 | Karma článku: 22.68 | Přečteno: 848 | Diskuse

Eva Sádecká

Kouzelný svět Ladronky

Říkám jí Sluneční pláň. Hodně sluníčka, stromů a prostoru. Zve vás ke sportu i příjemnému lenošení. Když se tu rozhlédnete, uvidíte nádherný obraz lidí i krajiny, radosti a klidu.

24.3.2019 v 14:14 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 174 | Diskuse

Helena Vlachová

Česká pašeračka

Každý z nás si je odpovědný za to, jaký život vede. Někdo chce zbohatnout velmi rychle, aniž by musel jakkoli dřít.

24.3.2019 v 12:09 | Karma článku: 37.21 | Přečteno: 1463 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 34.12 Průměrná čtenost 2607

Nejlepší  bloger mezi účastníky kurzu Plavání pro nezaměstnané, alkoholiky, zrzky a dyslektiky. 

majkypink@seznam.cz

E-knihy: Soukromý brčko

Oblíbený citát: "Vestičky se letos nenosej..." (Světáci)

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz