Jsem možná barbar, ale špinavá vrata od stodoly na paintball pro mě fakt nejsou umění

10. 02. 2019 13:17:31
Na okraj Lavičky Ferdinanda Vaňka, respektive Václava Havla, propírané Markétou Šichtařovou, a něco málo dalších nesmyslů z oblasti pseudokultury aneb Když v tom umíte chodit, prodáte i lejno se šlehačkou.

Včera jsem se při čtení článku Markéty Šichtařové pobavil zjištěním, že "červená lavička Ferdinanda Vaňka, pojmenovaná po prezidentu Václavu Havlovi, která stojí před budovou Národní technické knihovny, vyšla na luxusních 850 tisíc." A musím konstatovat, že kdo dokázal udat červené prkno na pivním soudku za tuhle cenu, je svým způsobem opravdový artista a kouzelník. Stejně jako třeba britský výtvarník Damien Hirst, jenž nakládá krávy nebo žraloky do formaldehydu, a takto konzervované hovězí, respektive žraločí, prodává pod hlavičkou umění za stamilióny.

Jako děcka jsme s kamarádem omylem zabloudili na výstavu slovutného malíře Kamila Lhotáka. Mezi jinými jsme tam spatřili i nadělení s názvem Míč v trávě. Tak jsme se nad tím výtvorem rozřehtali, až nás galeristka musela vyprovodit ze sálu. Vůbec nechápu, proč měl člověk, který jinak dokázal malovat docela pěkně, potřebu obšťastnit svět něčím tak ubohým. Obrázek byl zhruba od půlky dolů zelený (tráva), od půlky nahoru modrý (nebe) a ve spodní zeleni se vyskytoval červený puntík (míč). Stálo to bratru asi 2500 socialistických korun a šťastného majitele to určitě našlo, protože jak jednou máte ve výtvarném světě zvučné jméno, můžete se klidně i vykakat, ozdobit výkal mašličkou a "fajnšmekři" to sežerou i s navijákem.

Ze zpráv vím, že existuje obraz, na němž jsou jen tři rovné čáry pod sebou. Ať už je autorem kdokoliv (jméno umělce jsem již bohužel zapomněl a nepodařilo se mi ho ani dohledat), z oné televizní reportáže si pamatuji, že se jednalo o malíře, jehož díla se dnes prodávají za desítky milionů. Moje vlastní malířské dovednosti jsou tak chabé, že byste mě nepustili ani na štafle s kýblem primalexu, ale tři rovné čáry nebo Míč v trávě, to bych myslím hravě dal i já. Jak to ale zaonačit, aby můj talent někdo také náležitě ocenil, když konexe mezi politiky nemám žádné a prodat plešatému hřeben není v mých schopnostech?

V Bruntále prodávají pestrobarevné konzervy s bruntálským vzduchem. Nemám ponětí, s jakým úspěchem, ale stálo by za hřích opatřit je pro všechny případy nálepkou umění. To ale samozřejmě k úspěchu nestačí. Musíte být také dostatečně výřeční a sebevědomí, jako například artista Milan Knížák, který se považuje za špičkového umělce. Pocáká sádrového trpaslíka barvami za pět minut, ale celé hodiny by dokázal vyprávět, proč se právě v jeho případě nejedná o bezcenný brak, ale naopak o hodnotné dílo. Knížákovy další výtvarné skvosty jako třeba plastika Veřejný stůl či socha Král a královna by mi byly pouze k smíchu, kdyby ovšem někdejší ředitel Národní galerie z titulu své funkce a za peníze daňových poplatníků kdysi draze nevykupoval vlastní - dle mého soudu - dosti mizernou produkci. Opravdu bych se bez jeho tvorby v Národní galerii obešel. V tomhle kontextu jsou díla jako Král a královna spíš k vzteku.

Že každý zvuk není hudba, nebo že každý text ještě není literatura, jinými slovy, že každý prd ještě není umění, byť by si upšoukl třeba i neoddiskutovatelný génius, tak úplně neplatí ve výtvarné branži. Tam jsou měřítka kvality rozplizlá jak bohémův svět poránu. Vyvrtejte do dlažební kostky 50 otvorů různých velikostí a hloubek, nazvěte to kupříkladu 50 odstínů žuly, a když budete dostatečně drzí a sebevědomí, možná uděláte i díru do světa.

Můj názor na choré výtvory tohoto typu bych nevyjádřil lépe, než Ištván Evženovič v jedné své recenzi na csfd.cz: "Já umělce tiše obdivuju a trošku jim tu jejich lyrickou optiku vnímání světa závidím. Já když vidím zelenej a modrej flek, řeknu si: hele, vidím zelenej a modrej flek. Když vidí zelenej a modrej flek umělec, řekne si: tohle propojení azurové a kapradinové stékající ve smyslný tyrkys je znázorněním konfliktu a současně kompromisu, duchovno jednotlivce nesmí být utlačováno na úkor společenských dogmat, musíme být pevní ve svých zásadách a zároveň svobodní ve svém myšlení. Ano, i tolik se toho dá vyčíst ze špinavých vrat od stodoly na paintball."

Jsem možná kulturní barbar, ale špinavá vrata od stodoly na paintball (a podobné nesmysly) fakt za umění nepovažuji.

Autor: Michal Pohanka | neděle 10.2.2019 13:17 | karma článku: 44.10 | přečteno: 4203x

Další články blogera

Michal Pohanka

Ženy, které nenávidí muže?

Věřím, že úchylná trendy představa o totální neschopnosti a nesnesitelnosti mužů časem shnije v myšlenkovém kompostu, a místo ní přijde jiná - méně deviantní a k nám chlapům spravedlivější.

30.1.2019 v 11:47 | Karma článku: 32.09 | Přečteno: 1414 | Diskuse

Michal Pohanka

Prsatice - ze života více (Koza nostra)

Ňadra 3+ (čím víc plus, tím líp) jsou boží zboží. Vsadím tkaničky od bot, že Věstonická Venuše by skončila na smetišti hliněných sošek hned po jejím uplácání, pokud by vypadala jako modelka z Etiopie.

24.1.2019 v 15:13 | Karma článku: 36.46 | Přečteno: 4400 | Diskuse

Michal Pohanka

Individuálně plánovaná smrt? Když jste (byl) starý, nemocný a bezmocný (Díl 6.)

Jsem už z oboru bohužel zvyklý na ledacos a hned tak mě něco nerozhází, ale nedávné utrpení člověka, říkejme mu třeba pan Slonos, překonalo všechna má negativní očekávání.

21.1.2019 v 16:53 | Karma článku: 39.91 | Přečteno: 4375 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Otakar Vagner

Teď v písni záchvěvu dotknu se nebe... (Zpověď a lament puberťáckého kytaristy)

Každý zná ze svých puberťáckých let touhu blýsknout se před dívkami hrou na kytaru Nebo hrát v nějaké hudební skupině!

18.2.2019 v 9:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martin Faltýn

V pondělí se prý moc nečte

Maximálně tak, co řekl zvnovuzvolený Babiš. co na to Zeman... A pokud prý chci "nahonit karmu", je nejlépe psát o víkendu. Jenže je pondělí a já píšu: o víkendu. A co dělat, když se vám smůla lepí na paty?

18.2.2019 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Pavla Kolářová

Nekoukej mi do výstřihu!

Venku, doufejme, co nevidět začnou rašit pupeny, ptáci zahájí cvrlikáním namlouvací sezónu a lidé konečně odloží svou zimní zachumlanost a zachmuřenost stejně jako flaušové kabáty a péřové bundy. Rozkvetou první jarní výstřihy...

18.2.2019 v 7:19 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Jak Mega a Giga obohacují češtinu

Mega, alias milion, aneb deset na šestou, Giga deset na devátou, tisíckrát Mega. Předpony pro měrné jednotky, které rozlišují kvantitu.

18.2.2019 v 7:07 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 161 | Diskuse

Jiří Hynek

Zachraňme naše školství, dokud to ještě jde

V našich nemocnicích je pravidlem, že pacienti vyžadující speciální a intenzivní péči jsou umísťování na jednotkách intenzivní péče.

18.2.2019 v 5:55 | Karma článku: 24.23 | Přečteno: 280 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 34.23 Průměrná čtenost 2568

Nejlepší  bloger mezi účastníky kurzu Plavání pro nezaměstnané, alkoholiky, zrzky a dyslektiky. 

majkypink@seznam.cz

E-knihy: Soukromý brčko

Oblíbený citát: "Vestičky se letos nenosej..." (Světáci)

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz