Jsem možná barbar, ale špinavá vrata od stodoly na paintball pro mě fakt nejsou umění

10. 02. 2019 13:17:31
Na okraj Lavičky Ferdinanda Vaňka, respektive Václava Havla, propírané Markétou Šichtařovou, a něco málo dalších nesmyslů z oblasti pseudokultury aneb Když v tom umíte chodit, prodáte i lejno se šlehačkou.

Včera jsem se při čtení článku Markéty Šichtařové pobavil zjištěním, že "červená lavička Ferdinanda Vaňka, pojmenovaná po prezidentu Václavu Havlovi, která stojí před budovou Národní technické knihovny, vyšla na luxusních 850 tisíc." A musím konstatovat, že kdo dokázal udat červené prkno na pivním soudku za tuhle cenu, je svým způsobem opravdový artista a kouzelník. Stejně jako třeba britský výtvarník Damien Hirst, jenž nakládá krávy nebo žraloky do formaldehydu, a takto konzervované hovězí, respektive žraločí, prodává pod hlavičkou umění za stamilióny.

Jako děcka jsme s kamarádem omylem zabloudili na výstavu slovutného malíře Kamila Lhotáka. Mezi jinými jsme tam spatřili i nadělení s názvem Míč v trávě. Tak jsme se nad tím výtvorem rozřehtali, až nás galeristka musela vyprovodit ze sálu. Vůbec nechápu, proč měl člověk, který jinak dokázal malovat docela pěkně, potřebu obšťastnit svět něčím tak ubohým. Obrázek byl zhruba od půlky dolů zelený (tráva), od půlky nahoru modrý (nebe) a ve spodní zeleni se vyskytoval červený puntík (míč). Stálo to bratru asi 2500 socialistických korun a šťastného majitele to určitě našlo, protože jak jednou máte ve výtvarném světě zvučné jméno, můžete se klidně i vykakat, ozdobit to mašličkou a "fajnšmekři" vám to sežerou i s navijákem.

Ze zpráv vím, že existuje obraz, na němž jsou jen tři rovné čáry pod sebou. Ať už je autorem kdokoliv (jméno umělce jsem již bohužel zapomněl a nepodařilo se mi ho ani dohledat), z oné televizní reportáže si pamatuji, že se jednalo o malíře, jehož díla se dnes prodávají za desítky milionů. Moje vlastní malířské dovednosti jsou tak chabé, že byste mě nepustili ani na štafle s kýblem primalexu, ale tři rovné čáry nebo Míč v trávě, to bych myslím hravě dal i já. Jak to ale zaonačit, aby můj talent někdo také náležitě ocenil, když konexe mezi politiky nemám žádné a prodat plešatému hřeben není v mých schopnostech?

V Bruntále prodávají pestrobarevné konzervy s bruntálským vzduchem. Nemám ponětí, s jakým úspěchem, ale stálo by za hřích opatřit je pro všechny případy nálepkou umění. To ale samozřejmě k úspěchu nestačí. Musíte být také dostatečně výřeční a sebevědomí, jako například artista Milan Knížák, který se považuje za špičkového umělce. Pocáká sádrového trpaslíka barvami za pět minut, ale celé hodiny by dokázal vyprávět, proč se právě v jeho případě nejedná o bezcenný brak, ale naopak o hodnotné dílo. Mistrovy další výtvarné opusy jako třeba plastika Veřejný stůl či socha Král a královna by mi byly pouze k smíchu, kdyby ovšem někdejší ředitel Národní galerie z titulu své funkce a za peníze daňových poplatníků kdysi draze nevykupoval vlastní - dle mého soudu - dosti mizernou produkci. Opravdu bych se bez jeho tvorby v Národní galerii obešel. V tomhle kontextu jsou díla jako Král a královna spíš k vzteku.

Že každý zvuk není hudba, nebo že každý text ještě není literatura, jinými slovy, že každý prd ještě není umění, byť by si upšoukl třeba i neoddiskutovatelný génius, tak úplně neplatí ve výtvarné branži. Tam jsou měřítka kvality rozplizlá jak bohémův svět poránu. Vyvrtejte do dlažební kostky 50 otvorů různých velikostí a hloubek, nazvěte to kupříkladu 50 odstínů žuly, a když budete dostatečně drzí a sebevědomí, možná uděláte i díru do světa.

Můj názor na choré výtvory tohoto typu bych nevyjádřil lépe, než Ištván Evženovič v jedné své recenzi na csfd.cz: "Já umělce tiše obdivuju a trošku jim tu jejich lyrickou optiku vnímání světa závidím. Já když vidím zelenej a modrej flek, řeknu si: hele, vidím zelenej a modrej flek. Když vidí zelenej a modrej flek umělec, řekne si: tohle propojení azurové a kapradinové stékající ve smyslný tyrkys je znázorněním konfliktu a současně kompromisu, duchovno jednotlivce nesmí být utlačováno na úkor společenských dogmat, musíme být pevní ve svých zásadách a zároveň svobodní ve svém myšlení. Ano, i tolik se toho dá vyčíst ze špinavých vrat od stodoly na paintball."

Jsem možná kulturní barbar, ale špinavá vrata od stodoly na paintball (a podobné nesmysly) fakt za umění nepovažuji.

Autor: Michal Pohanka | neděle 10.2.2019 13:17 | karma článku: 44.50 | přečteno: 4517x

Další články blogera

Michal Pohanka

Hledá se žena!

Budu tě milovat až za hrob, respektive za urnu (při dnešních cenách hrobů), a lásku ti celým svým srdcem po infarktu dávat. Ani míry 160/160 nejsou překážkou. Jde mi na psí uši hlavně o duši! Tak se ozvi!

18.6.2019 v 19:23 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 719 | Diskuse

Michal Pohanka

Óda na tílko blogera Josefa Nožičky

Bloumám po ulicích s fotkou Josefa a otravuji chodce, zda nevědí, kde by se dalo tílko pořídit. Marně. I důchodci, pamatující ještě první Spartakiádu, bezradně kroutí hlavami. Obracel jsem se na Poštu pro tebe i Honzu Musila.

25.5.2019 v 10:21 | Karma článku: 33.22 | Přečteno: 1560 | Diskuse

Michal Pohanka

Blogeři na idnes.cz jsou vesměs nemocní lidé. Patří do blázince nebo rovnou do kriminálu!

Vybral jsem jen nepatrný zlomek příkladů zhovadilosti zde publikujících pisálků. Už z názvů jejich článků, které jsem krátce okomentoval, je slušnému člověku na zvracení! Vítejte v elitní společnosti!

12.5.2019 v 16:28 | Karma článku: 36.91 | Přečteno: 3125 | Diskuse

Michal Pohanka

Babiš-box: hlavní pilíř všech nadcházejících reforem

Apeluji na naši justici, aby hlavního aktéra soutěže "Česko hledá viníka" už vzhledem k jeho problematické minulosti poslala do Babiš-boxu ve Valdicích. To bude pro začátek univerzální pilíř všech nadcházejících reforem.

11.5.2019 v 11:12 | Karma článku: 28.09 | Přečteno: 927 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Pokorný

Jak mladá generace nechápe seniory

V médiích byl příspěvek, jak jeden student vytváří aplikaci pro smartphone, která má umět poznat pomocí umělé inteligence pád seniora a zavolat nějaké SOS o pomoc. Vypadá to hezky, ale realita je jaká...?

20.6.2019 v 10:00 | Karma článku: 29.72 | Přečteno: 984 | Diskuse

Tomáš Králíček

Babiš je ještě nebezpečnější než Zeman, říká v knize Martin M. Šimečka

Stav, do kterého se dostala česká žurnalistika, je tou nejhorší zprávou o české společnosti, říká v knize Jsme jako oni novinář a spisovatel M. M. Šimečka. Odpovídá ale i na další témata o české a slovenské politice a společnosti.

20.6.2019 v 8:55 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jiřina Poláková

Deprese? – starejte se o piraně.

Žiji v mužském světě – pracuji v mladém mužském kolektivu, doma na mě vždy čeká manžel, tři synové v pubertě a pes je kupodivu taky samec.

20.6.2019 v 7:34 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 613 | Diskuse

Jakub Beznoska

Nedělní demonstrace

Neděle se kvapem blíží a s ní i největší demonstrace v ČR v novodobých dějinách. Už zase. Organizátoři očekávají až 200 000 lidí. Kolik z nich bude opravdových demonstrantů, těžko odhadovat..

20.6.2019 v 5:49 | Karma článku: 42.95 | Přečteno: 2881 | Diskuse

David Vlk

Tuhle zem už nám zase ukradli.

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen "Jejich."

19.6.2019 v 15:19 | Karma článku: 42.24 | Přečteno: 2253 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 33.72 Průměrná čtenost 2640

Nejlepší bloger mezi účastníky kurzu Plavání pro nezaměstnané, zrzky a dyslektiky. 

majkypink@seznam.cz

E-knihy: Soukromý brčko (nejhorší kniha všech dob)

Oblíbený citát: "Vestičky se letos nenosej..." (Světáci)

https://m.kosmas.cz/knihy/258058/soukromy-brcko/

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz